STARÉ MESTO VIEDEŇ


Centrum Viedne ponúka pri pešej prehliadke mnoho zaujímavých pohľadov.

Od gotickej katedrály svätého Štefana cez Hofburg, ktorý ako rezidencia slúžil Habsburgovcom viac ako 600 rokov, mnohé kostoly s pôsobivými architektonickými prvkami, romatické stredoveké uličky, ktoré sa zachovali dodnes až po luxusné nákupné ulice.

Historické centrum Viedne, ktoré bolo z veľkej časti vybudované za vlády Habsburgovcov, bolo roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


OKRUŽNÁ JAZDA MESTOM


Pri okružnej jazde mestom získate prehľad o Viedni od jej počiatkov až do súčasnosti.

Na Ringstrasse, ktorá obklopuje staré mesto, uvidíte skvostné kultúrne budovy a budovy politických inštitúcií ako Parlament, Hradné divadlo, Radnica, Štátna opera, Hofburg, múzeá a pamiatky, ktoré sa striedajú s luxusnými palácmi.

K modernej Viedni patrí budova OSN, Dunaj s Dunajským ostrovom alebo dom Friedensreicha Hundertwassera s pestrofarebnou fasádou. Klasika v podobe zámku Belvedere, Schönbrunn alebo Práter s Obrovským kolesom samozrejme nesmú chýbať.ZÁMOK SCHÖNBRUNN


Patrí k najkrajším barokovým palácom Rakúska, nachádza sa v obrovskom parku s krásnymi barokovými kvetinovými záhradami, sochami a fontánami.

Pri prehliadke parku prejdeme popri "Krásnej fontáne", "Rímskych ruinách" až ku Gloriette s výhľadom na mesto.

Prehliadka cisárskych apartmánov, ktoré sa nachádzajú v tejto bývalej letnej rezidencii Habsburgovcov, patrí k najväčším zážitkom Viedne.

Zámok a park boli v roku 1996 zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Najväčšou atrakciou v zámockom parku je najstaršia zoologická záhrada na svete - ZOO Schönbrunn.


HOFBURG - SISIMÚZEUM, CISÁRSKE APARTMÁNY


Ako žil a pracoval cisár František Jozef sa dozviete pri prehliadke cisárskych apartmánov v Hofburgu - v rezidencii Habsburgovcov v centre mesta.

Ešte populárnejšia je snáď jeho manželka, známa pod prezývkou Sisi. Ako sa stala legendou a čo bola naozaj pravda sa pokúša objasniť Sisimúzeum, ktoré je súčasťou cisárskych apartmánov.

V cisárskych apartmánoch sa stávate návštevníkom u najznámejšieho panovníckeho páru Rakúska.

Prejdeme 19 autenticky zariadených pracovných, prijímacích a privátnych miestností cisára Františka Jozefa a jeho manželky Sisi.


STEPHANSDOM


Viedenský gotický Dóm sv.Štefana je symbolom Viedne.

Každého človeka očarí svojou impozantnosťou a mystikou.

Tisícky detailov z neho robia umeleckú a architektonickú truhlicu pokladov. Každý detail má svoje určenie, svoje pozadie a svoju históriu.

Dóm je súčasne aj kostol: Každý deň v týždni sa tu koná sedem a v nedelu desať bohoslužieb.

Preskúmajte so mnou neopakovatelné majstrovské diela stredoveku, ktoré skrýva!


BELVEDERE


Zámok Belvedere bol postavený v 18. storočí ako veľkolepá rezidencia pre princa Eugena Savojského.

Dnes je tu vystavená okrem iného najvýznamnejšia kolekcia rakúskeho umenia.

K jej vrcholom patria "zlaté obrazy" Gustava Klimta, majstrovské diela Egona Schiele, no aj prominentné diela francúzskeho impresionizmu.

Zámocký areál, pozostávajúci zo zámkov Horného a Dolného Belvedere ako aj rozsiahlej záhrady, patrí k najkrajším barokovým stavebným dielam Európy a je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO.


KLENOTNICA


Klenotnica je časť zbierok Habsburgovcov, ktoré mali pre nich vysokú osobnú alebo religióznu hodnotu. Preto sú aj rozdelené na Duchovnú a Svetskú klenotnicu. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších zbierok svojho druhu na svete.

Korunovačné insígnie, exkluzívne šperky a drahocennosti Habsburgovcov, ohromujúco vypracované ornáty rádu zlatého rúna a dalšie skvosty Vás privedú do úžasu pri prehliadke tohto múzea.

Dnes sa klenotnica nachádza ako jedno z oddelení Umelecko-historického múzea v Hofburgu, v časti Schweizertrakt.


PRÍRODOHISTORICKÉ MÚZEUM


Toto múzeum bolo postavené v 2. polovici 19. storočia na uschovanie a prezentáciu obrovských zbierok Habsburgovcov z prírodovedeckého kabinetu.

Nachádza sa v ňom viac ako 25 miliónov objektov.

Medzi nimi povestné a nenahraditelné exponáty ako 25.000 ročná Venuša z Willendorfu, obrovské skelety dinosaurov, veľká zbierka meteoritov, ohrozené a vyhynuté druhy zvierat a mnoho ďalších.

Múzeum bolo ohodnotené ako jedno z 10 najlepších prírodovedných múzeí na svete.


CISÁRSKA HROBKA


Keď cisárovná Anna Habsburgská začiatkom 17. storočia zakladala hrobku pre seba a svojho manžela, netušila, že tu nájde miesto posledného odpočinku celá dynastia..

Cisárska hrobka sa nachádza pod kostolom kapucínov v centre Viedne. Rád kapucínov sa o hrobku stará dodnes.

V hrobke našlo doteraz posledný odpočinok 146 ludí, medzi nimi 12 cisárov a 19 cisárovien a královien.

Cisárska hrobka je najväčšia a najvýznamnejšia svojho druhu na svete.


VIEDENSKÁ ŠTÁTNA OPERA


Viedenská opera je najdôležitejší operný dom Viedne a jedna z najznámejších na svete.

Každý večer sa tu koná iné predstavenie s hudobným doprovodom Viedenských filharmonikov.

Raz v roku sa opera mení na obrovskú tanečnú sálu svetoznámeho plesu Opernball.

Čo všetko obnášajú každodenné prípravy sa dozviete pri prehliadke jednoho z najnavštevovanejších operných domov na svete..


VIEDENSKÝ CENTRÁLNY CINTORÍN


Je najväčší v Európe, je tu pochovaných vyše 3 miliónov ludí.

Množstvo hrobov známych osobností, stavieb v secesnom štýle a umelecky vypracovaných náhrobných kameňov premieňa Viedenský centrálny cintorín na jedinečnú a velmi navštevovanú pamätihodnosť.

V okolí hrobov rakúskych prezidentov nájdete miesta posledného odpočinku takých osobností ako Beethoven, Strauss, Brahms, Zawinul, Falco..


UMELECKO-HISTORICKÉ MÚZEUM


Toto múzeum patrí k najväčším a najvýznamnejším na svete.

Honosná monumentálna stavba bola postavená v 19. storočí, špeciálne pre umelecké poklady Habsburgovcov.

V týchto vzácnych zbierkach nájdete objekty a obrazy z čias Starého Egypta, cez Antiku až po koniec 18. storočia.
© Copyright Petronela Bocan, all rights reserved.