slovensky jazyk  cesky jazyk  deutsche sprache

PREHLIADKY Viedeň - múzeá
Prehliadky sú zamerané na rôzne oblasti, pričom je samozrejme možné, jednotlivé témy kombinovať. Prehliadky v meste trvajú približne 2 hodiny, okružná jazda mestom približne 3 hodiny.

Cena prehliadky alebo okružnej jazdy mestom je závislá od dĺžky trvania a od veľkosti skupiny. Aktuálnu cenovú ponuku Vám pošlem obratom emailom. Prehliadky podľa špecifických požiadaviek sú samozrejme možné po predchádzajúcej dohode.
Albertina Múzeum Dómu sv. Štefana Zámok Schönbrunn Hofburg
Mestský palác Lichtenštajn Belvedere Klenotnica Prírodohistorické múzeum
Cisárska hrobka Viedenská štátna opera Viedenský centrálny cintorín Umelecko-historické múzeum
Dom hudby Vojenské historické múzeum Múzeum brnenia a loveckej výzbroje Slávnostná sála národnej knižnice
Svetové múzeum

ALBERTINA

Múzeum sa nachádza v paláci arcivojvodu Albrechta, v jednej z častí Hofburgu. Albert Saský, zať cisárovnej Márie-Terézie, založil ešte v Prešporku obrovskú zbierku grafických kresieb.

V roku 2007 dostalo múzeum do trvalého užívania privátnu zbierku manželov Batliner, ktorá je prezentovaná vo väčšine miestností paláca ako výstava klasickej moderny pod názvom „od Moneta po Picassa“ s veľkým úspechom.

Honosné miestnosti Habsburgovcov sú tiež prístupné verejnosti a celé múzeum patrí dnes k najnavštevovanejším pamätihodnostiam Viedne.

MÚZEUM DÓMU sv. ŠTEFANA

V múzeu sa nachádzajú cenné exponáty stredovekého sakrálneho umenia a katedrály sv. Štefana. Sú to vzácne oltáre, ozdobné sakrálne predmety zdobené zlatom a drahokamami ako sú monštrancie a kalichy, maľby, vzácne rukopisy a liturgické omšové rúcha.

Vrcholom zbierky je svetoznámy portrét vojvodu Rudolfa IV. Habsburga "Zakladateľa" zo 14. storočia.


ZÁMOK SCHÖNBRUNN

Patrí k najkrajším barokovým palácom Rakúska, nachádza sa v obrovskom parku s krásnymi barokovými kvetinovými záhradami, sochami a fontánami.

Pri prehliadke parku prejdeme popri "Krásnej fontáne", "Rímskych ruinách" až ku Gloriette s výhľadom na mesto.

Prehliadka cisárskych apartmánov, ktoré sa nachádzajú v tejto bývalej letnej rezidencii Habsburgovcov, patrí k najväčším zážitkom Viedne.

Zámok a park boli v roku 1996 zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Najväčšou atrakciou v zámockom parku je najstaršia zoologická záhrada na svete - ZOO Schönbrunn.

HOFBURG - SISIMÚZEUM, CISÁRSKE APARTMÁNY

Ako žil a pracoval cisár František Jozef sa dozviete pri prehliadke cisárskych apartmánov v Hofburgu - v rezidencii Habsburgovcov v centre mesta.

Ešte populárnejšia je snáď jeho manželka, známa pod prezývkou Sisi. Ako sa stala legendou a čo bola naozaj pravda sa pokúša objasniť Sisimúzeum, ktoré je súčasťou cisárskych apartmánov.

V cisárskych apartmánoch sa stávate návštevníkom u najznámejšieho panovníckeho páru Rakúska.

Prejdeme 19 autenticky zariadených pracovných, prijímacích a privátnych miestností cisára Františka Jozefa a jeho manželky Sisi.

MESTSKÝ PALÁC LICHTENŠTAJN

Už viac ako 300 rokov je mestský palác kniežacej rodiny Lichtenštajnov pevne zakorenený v dejinách Viedne. Je stále v súkromnom vlastníctve tejto rodiny. Po takmer piatich rokoch rekonštrukčných prác žiari palác od roku 2013 v jeho starom lesku.

Považuje sa za prvú významnú budovu vrcholného baroka vo Viedni. Barokové štukové stropy sa striedajú so sviežimi neo-rokokovými interiérmi, originálnym nábytkom a rafinovanými parketovými podlahami Michaela Thoneta a spolu vytvárajú harmonický celok. V rámci prehliadky uvidíte aj vybrané diela z obdobia Biedermeiera a klasicizmu zo súkromnej umeleckej zbierky kniežaťa Lichtenštajnska.

BELVEDERE

Zámok Belvedere bol postavený v 18. storočí ako veľkolepá rezidencia pre princa Eugena Savojského.

Dnes je tu vystavená okrem iného najvýznamnejšia kolekcia rakúskeho umenia.

K jej vrcholom patria "zlaté obrazy" Gustava Klimta, majstrovské diela Egona Schiele, no aj prominentné diela francúzskeho impresionizmu.

Zámocký areál, pozostávajúci zo zámkov Horného a Dolného Belvedere ako aj rozsiahlej záhrady, patrí k najkrajším barokovým stavebným dielam Európy a je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

KLENOTNICA

Klenotnica je časť zbierok Habsburgovcov, ktoré mali pre nich vysokú osobnú alebo religióznu hodnotu. Preto sú aj rozdelené na Duchovnú a Svetskú klenotnicu. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších zbierok svojho druhu na svete.

Korunovačné insígnie, exkluzívne šperky a drahocennosti Habsburgovcov, ohromujúco vypracované ornáty rádu zlatého rúna a ďalšie skvosty Vás privedú do úžasu pri prehliadke tohto múzea.

Dnes sa klenotnica nachádza ako jedno z oddelení Umelecko-historického múzea v Hofburgu, v časti Schweizertrakt.

PRÍRODOHISTORICKÉ MÚZEUM

Toto múzeum bolo postavené v 2. polovici 19. storočia na uschovanie a prezentáciu obrovských zbierok Habsburgovcov z prírodovedeckého kabinetu.

Nachádza sa v ňom viac ako 25 miliónov objektov.

Medzi nimi povestné a nenahraditeľné exponáty ako 25.000 ročná Venuša z Willendorfu, obrovské skelety dinosaurov, veľká zbierka meteoritov, ohrozené a vyhynuté druhy zvierat a mnoho ďalších.

Múzeum bolo ohodnotené ako jedno z 10 najlepších prírodovedných múzeí na svete.

CISÁRSKA HROBKA

Keď cisárovná Anna Habsburgská začiatkom 17. storočia zakladala hrobku pre seba a svojho manžela, netušila, že tu nájde miesto posledného odpočinku celá dynastia..

Cisárska hrobka sa nachádza pod kostolom kapucínov v centre Viedne. Rád kapucínov sa o hrobku stará dodnes.

V hrobke našlo doteraz posledný odpočinok 146 ľudí, medzi nimi 12 cisárov a 19 cisárovien a kráľovien.

Cisárska hrobka je najväčšia a najvýznamnejšia svojho druhu na svete.

VIEDENSKÁ ŠTÁTNA OPERA

Viedenská opera je najdôležitejší operný dom Viedne a jedna z najznámejších na svete.

Každý večer sa tu koná iné predstavenie s hudobným doprovodom Viedenských filharmonikov.

Raz v roku sa opera mení na obrovskú tanečnú sálu svetoznámeho plesu Opernball.

Čo všetko obnášajú každodenné prípravy sa dozviete pri prehliadke jedného z najnavštevovanejších operných domov na svete..

VIEDENSKÝ CENTRÁLNY CINTORÍN

Je najväčší v Európe, je tu pochovaných vyše 3 miliónov ľudí.

Množstvo hrobov známych osobností, stavieb v secesnom štýle a umelecky vypracovaných náhrobných kameňov premieňa Viedenský centrálny cintorín na jedinečnú a veľmi navštevovanú pamätihodnosť.

V okolí hrobov rakúskych prezidentov nájdete miesta posledného odpočinku takých osobností ako Beethoven, Strauss, Brahms, Zawinul, Falco..

UMELECKO-HISTORICKÉ MÚZEUM

Toto múzeum patrí k najväčším a najvýznamnejším na svete.

Honosná monumentálna stavba bola postavená v 19. storočí, špeciálne pre umelecké poklady Habsburgovcov.

V týchto vzácnych zbierkach nájdete objekty a obrazy z čias Starého Egypta, cez Antiku až po koniec 18. storočia.

DOM HUDBY

Dom hudby je interaktívne zvukové múzeum. Výstavné priestory v tomto múzeu ponúkajú nové inovatívne prístupy k hudbe. Prežite si unikátny hudobný zážitok, ponorte sa do sveta zvukov!

Múzeum sa nachádza v historickom centre Viedne, v paláci arcivojvodu Karola. S modernými interaktívnymi a multimediálnymi formami prezentácie od začiatku ľudského hlasu až po súčasnú hudbu sa Vám hudobný svet predstaví na 5000 metroch štvorcových.

VOJENSKÉ HISTORICKÉ MÚZEUM

Vojenské historické múzeum sa venuje histórii armády v habsburskej monarchii od 16. storočia až po koniec monarchie 1918, ako aj roky do 1945. Samotná budova je monumentálna: bola postavená v polovici 19. storočia ako srdce armádneho komplexu Arzenál a je najstaršou muzeálnou budovou v meste.

Uvidíte dokonca aj automobil, v ktorom bol roku 1914 v Sarajeve zastrelený následník trónu František Ferdinand a jeho manželka.

MÚZEUM BRNENIA A LOVECKEJ VÝZBROJE

Viedenská zbierka brnenia patrí k najlepším na svete svojho druhu. Okrem toho je to najlepšie zdokumentovaná dvorná zbrojnica západnej Európy. Jednotlivé objekty vznikali a dostali sa do zbierky v súvislosti s významnými politickými udalosťami: pri príležitosti vojenských ťažení, ríšskych snemov, skladania sľubov vernosti, korunovácií, svadby alebo krstín. Brnenia boli vyrobené na mieru najlepšími kovotepcami toho obdobia.

SLÁVNOSTNÁ SÁLA RAKÚSKEJ NÁRODNEJ KNIŽNICE

Bývalá cisárska dvorná knižnica je považovaná za najkrajšiu svojho druhu na svete. Je to najväčšia baroková knižnica v Európe. V 18. storočí cisár Karl VI. nechal vybudovať pre ňu vlastné krídlo v budove cisárskej rezidencie Hofburg. Sála prekvapí svojimi rozmermi, 77m dlhá a 25 metrov vysoká. Náročne zdobená kupola a detailne prepracované fresky sú typické pre cisársku reprezentáciu. V tomto barokovom skvoste je uložených viac ako 200 000 historických knižných zväzkov.

SVETOVÉ MÚZEUM

Svetové múzeum Viedeň, predtým Múzeum etnológie, sa nachádza vo viedenskom Hofburgu na nádvorí Heldenplatz. Po rozsiahlej rekonštrukcii sprístupnilo cenné poklady z celého sveta v 14 sálach. Medzi najdôležitejšie patrí zbierka moreplavca Jamesa Cooka, cenné predmety z Beninského kráľovstva a svetoznáma ozdoba hlavy mexického kňaza, ktorá je vyrobená z peria exotických vtákov.
© Copyright Petronela Bočan, all rights reserved
certifikovaný turistický sprievodca - kontakt: tel.: 0043 650 300 6024 e-mail: bocan@wienwien.eu