slovensky jazyk  cesky jazyk  deutsche sprache

PREHLIADKY tematické
Prehliadky sú zamerané na rôzne oblasti, pričom je samozrejme možné, jednotlivé témy kombinovať. Prehliadky v meste trvajú približne 2 hodiny, okružná jazda mestom približne 3 hodiny.

Cena prehliadky alebo okružnej jazdy mestom je závislá od dĺžky trvania a od veľkosti skupiny. Aktuálnu cenovú ponuku Vám pošlem obratom emailom. Prehliadky podľa špecifických požiadaviek sú samozrejme možné po predchádzajúcej dohode.
Staré mesto
Viedeň
Okružná jazda mestom Viedenský les Viedenská
Ringstrasse
Imperiálna
Viedeň
Sakrálna
Viedeň
Hudobná
Viedeň
Zákutia Viedne
Kaviarenská
kultúra
Po stopách Sisi

STARÉ MESTO VIEDEŇ

Centrum Viedne ponúka pri pešej prehliadke mnoho zaujímavých pohľadov.

Od gotickej katedrály svätého Štefana cez Hofburg, ktorý ako rezidencia slúžil Habsburgovcom viac ako 600 rokov, mnohé kostoly s pôsobivými architektonickými prvkami, romantické stredoveké uličky, ktoré sa zachovali dodnes až po luxusné nákupné ulice.

Historické centrum Viedne, ktoré bolo z veľkej časti vybudované za vlády Habsburgovcov, bolo roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

OKRUŽNÁ JAZDA MESTOM

Pri okružnej jazde mestom získate prehľad o Viedni od jej počiatkov až do súčasnosti.

Na Ringstrasse, ktorá obklopuje staré mesto, uvidíte skvostné kultúrne budovy a budovy politických inštitúcií ako Parlament, Hradné divadlo, Radnica, Štátna opera, Hofburg, múzeá a pamiatky, ktoré sa striedajú s luxusnými palácmi.

K modernej Viedni patrí budova OSN, Dunaj s Dunajským ostrovom alebo dom Friedensreicha Hundertwassera s pestrofarebnou fasádou. Klasika v podobe zámku Belvedere, Schönbrunn alebo Práter s Obrovským kolesom samozrejme nesmú chýbať.

VIEDENSKÝ LES


Viedenský les obklopuje Viedeň ako polmesiac.
Ukrýva v sebe mnohé cennosti a zvláštnosti.

Pri tomto poldňovom výlete je možnosť preskúmať najväčšie podzemné jazero Európy Seegrotte, navštíviť cisterciáckych mníchov v pôsobivom, gotickom kláštore v dedine Heiligenkreuz, vidieť Mayerling, kde spáchal samovraždu následník cisára Františka Jozefa, korunný princ Rudolf, spoznať kúpeľné mestečko Baden, ochutnať kuchyňu a vína najznámejšej „Heuriger“ dedinky Gumpoldskirchen..

VIEDEŇSKÁ RINGSTRASSE

Táto okružná ulica vedie okolo historického centra Viedne a vyrástla na miestach bývalých mestských hradieb v 19. storočí. Jej mnohopočetné budovy patria k najdôležitejším pamätihodnostiam Viedne.

Prechádzame popri Štátnej opere, Hofburgu – bývalej rezidencii Habsburgovcov, Radnici, Parlamente, mnohých múzeách, ktoré sa striedajú s luxusnými palácmi. Považuje sa za jednu z najkrajších ulíc sveta.

IMPERIÁLNA VIEDEŇ

Ako žili Habsburgovci 600 rokov vo Viedni, sa dozviete pri tejto špeciálnej prehliadke Hofburgu, ich bývalej rezidencie. Mimo iných tu vládli Mária Terézia alebo František Jozef so svojou krásnou manželkou Sisi, ich vkus priamo ovplyvňoval výstavbu Hofburgu.

Do prehliadky je možné zaradiť exkurziu cisárskych apartmánov Františka Jozefa a Sisi, Sisimúzea, Cisárskej klenotnice, Cisárskej hrobky, Umelecko-historického múzea alebo Prírodno-historického múzea, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli Hofburgu.

SAKRÁLNA VIEDEŇ


Viera vo vyššiu moc formuje náš život už odpradávna. Aj vo Viedni, v bývalej rezidencii prísne katolíckych Habsburgovcov, je táto potreba spirituality a reprezentácie božej moci na zemi manifestovaná mnohými kostolmi. Najvýznamnejšie z týchto Božích stánkov navštívime počas tejto prehliadky.

Viedenský gotický Dóm sv. Štefana preskúmame podrobnejšie - je symbolom Viedne. Každého človeka očarí svojou impozantnosťou a mystikou. Tisícky detailov z neho robia umeleckú a architektonickú truhlicu pokladov. Prehliadku je možné kombinovať s prehliadkou múzea Dómu sv. Štefana.

Dóm je súčasne aj kostol: Každý deň v týždni sa tu koná sedem a v nedeľu desať bohoslužieb.

HUDOBNÁ VIEDEŇ

Počas prehliadky sa zoznámite so životopismi najvýznamnejších hudobných skladateľov, ktorí vo Viedni žili a výrazne ovplyvnili vývoj klasickej hudby v celosvetovom meradle. Prídeme k sochám Johanna Straussa, Ludwiga van Beethovena, Antona Brucknera, Franza Schuberta a iných.

"Čerešnička na torte" bude návšteva Viedenskej štátnej opery, kde sa každý večer koná iné predstavenie s hudobným doprovodom Viedenských filharmonikov. Raz v roku sa opera mení na obrovskú tanečnú sálu svetoznámeho plesu Opernball. Čo všetko obnášajú každodenné prípravy sa dozviete pri prehliadke jedného z najnavštevovanejších operných domov na svete..

VIEDEŇ A JEJ ZÁKUTIA


Pri tejto prehliadke sa vydáme po zabudnutých uličkách starej Viedne: cez grécku časť s jej stredovekým flairom, starú univerzitnú štvrť, romantické pavlačové domy, židovskú štvrť s najstarším zachovaným kostolom Viedne z 12. storočia.

Po ceste uvidíme aj barokové skvosty, v ktorých žili a žijú osobnosti nielen Rakúska.

VIEDEŇSKÁ KAVIARENSKA KULTÚRA

Vo Viedni nájdete viac ako 1100 kaviarní. Vychutnať si šálku dobrej kávy so zákuskom v príjemnom prostredí je jednoducho veľmi obľúbené.

Počas tejto prehliadky spoznáte najstaršie, najznámejšie a najkrajšie kaviarne Viedne a dozviete sa veľa o kaviarenskej kultúre spojenej so svetoznámymi múčnikmi Viedne. Do prehliadky je možné zaradiť návštevu niektorej z kaviarní.

PO STOPÁCH SISI


Cisárovná Alžbeta Rakúska, známa ako Sisi, bola výnimočne krásna žena svojej doby. Najprv zažívala harmonické detstvo v Bavorsku. Avšak všetko sa zmenilo po svadbe s cisárom Františkom Jozefom.

Ako prebiehal jej život a ako sa napokon skončil, čo bola pravda a čo legenda, sa dozviete na tejto prehliadke. Navštívime apartmány a múzeum cisárovnej v Hofburgu ale aj cisársku hrobku, kde Sisi našla svoje posledné miesto odpočinku.
OKRUŽNÁ JAZDA A PREHLIADKY PRE INDIVIDUALISTOVPrehliadky podla špecifických požiadaviek sú samozrejme možné po predchádzajúcej dohode.


© Copyright Petronela Bočan, all rights reserved
certifikovaný turistický sprievodca - kontakt: tel.: 0043 650 300 6024 e-mail: bocan@wienwien.eu